Дълго време пластичната хирургия беше единственият начин за подмладяване. Но този метод има много противопоказания и е свързан с определени рискове за здравето, поради което не всички от тях могат да бъдат решени с помощта на хирургическа интервенция.За щастие съвременната естетична медицина предлага много анти-стареещи лечения, които са по-малко опасни. Една от достойните алтернативи на пластичната хирургия е лазерният лифтинг на лицето.
Какво е това?
Лазерният лифтинг е модерен нехирургичен начин за борба с кожни промени, свързани с възрастта. Тази техника е насочена към подобряване на качеството на кожата. Той стимулира регенеративните процеси (обновяване на клетките), подобрява кръвообращението в зоните на лазерно излагане, което помага за изглаждане на бръчките.
По време на процедурата се произвежда активно естествен колаген, който осигурява еластичност на тъканите. Това е особено важно за области с нежна кожа, където различни методи за подмладяване са неприемливи.
Разликата между лазерния лифтинг и други методи на пластика и лифтинг на лицето е, че тази процедура не включва операция. Операцията се извършва с помощта на специално оборудване за лазерна терапия. Светлинният лъч прониква през кожата и въздейства върху отслабените и мъртви клетки.
Лазерният лифтинг на лице може да се направи за жени и мъже на възраст между 18 и 70 години. Най-често необходимостта от тази процедура възниква след 30 години, когато се появяват първите признаци на стареене на кожата.
Обикновено козметолозите предписват курсове за лазерно повдигане, тъй като една сесия не е достатъчна. Постигането на максимален ефект е възможно 3 месеца след последната извършена процедура. С правилната грижа за кожата подмладяващият ефект може да продължи около три години.
Индикации за процедурата
Лазерното повдигане ще помогне за решаването на голям брой проблеми. Процедурата е показана за пациенти със следните проблеми:
- увиснала кожа на клепачите;
- изразяване и възрастови бръчки;
- тъмни кръгове и торбички под очите;
- изразена назолабиална гънка;
- белези от акне;
- малки белези;
- разширени пори;
- нездрав тен;
- наличие на старчески петна;
- съдови мрежи;
- увиснала двойна брадичка;
- бръчки на врата.
Противопоказания
Лазерното повдигане е противопоказано при наличието на следните фактори:
- остри възпалителни и инфекциозни заболявания;
- всякакви онкологични заболявания;
- хронични заболявания;
- различни кръвни заболявания;
- бременност и кърмене;
- ХИВ инфекция;
- захарен диабет;
- психични разстройства;
- заболявания, свързани с щитовидната жлеза;
- епилепсия;
- хепатит;
- кожни заболявания от всякакво естество;
- лошо съсирване на кръвта.
Видове възстановяване на кожата
В момента в козметологичната практика лазерният лифтинг се извършва с помощта на две технологии: аблативна и неаблативна. Те се различават по това, че всеки използва различен тип лазер.
Аблатив
Аблатив е най-разпространената технология за лазерно повдигане.Въздействието на светлинния лъч е насочено към външния слой на епидермиса, който е постоянно в контакт с околната среда.
Под действието на лазер мъртвите слоеве на кожата постепенно се изпаряват. Аблативният лифтинг на лицето е травматичен, но гарантира резултата.
Неаблативна
Тази техника включва лазерен лъч, проникващ дълбоко в кожата, стимулиращ синтеза на колаген и еластин. Горният слой на кожата остава непокътнат. Този метод на лазерно повдигане помага за подобряване на тонуса на тъканите, което води до лифтинг на лицето.
За разлика от аблативното затягане, което се нарича още „изгаряне“, неаблативната техника се счита за по-щадяща. Неаблативният метод на повдигане е разрешен да се използва върху чувствителни кожни области - клепачи и зоната около очите.
Тази технология не е особено популярна, тъй като много козметици се съмняват в нейната ефективност.
Подготовка за процедурата
Преди процедурата за лазерно повдигане е задължително да посетите козметик, който ще оцени общото състояние на кожата и ще направи заключение относно целесъобразността на операцията.За да намалите риска от нежелани реакции, ще трябва да преминете следните тестове:
- общ анализ на кръв и урина;
- рентгенова снимка на гръдния кош;
- тест за сифилис;
- тест за ХИВ;
- кардиограма на сърцето.
Лекарят също трябва да е наясно с всички заболявания, които пациентът е страдал.
Около две седмици преди сесията трябва да се спазват прости правила:
- отказват да посещават банята, сауната и солариума, а също и да не правят слънчеви бани на слънце;
- не консумирайте алкохолни напитки;
- пийте антивирусни лекарства на курс (само както е предписано от козметолог).
Не е препоръчително да консумирате кафе и енергийни напитки в деня на сесията.
Как се прави фейслифт?
Техниката за извършване на лазерно повдигане е относително проста:
- Пациентът слага медицинска капачка или превръзка над главата си, за да отстрани косата си и ляга на дивана.
- След това лекарят подготвя кожата: премахва остатъците от грим и мазните секрети.
- След това върху лицето се нанася охлаждащ гел. За пациенти с много чувствителна кожа се използват анестетични кремове.
- Процедурата е болезнена. Поради тази причина често се извършва под местна или обща анестезия.
- По време на сесията очите на пациента трябва да бъдат защитени, така че те носят тъмни очила. След приключване на подготвителните мерки можете да започнете процеса на лазерно повдигане.
- Лекарят прекарва специално устройство с ръкохватка (манипул) по лицето на пациента, като обръща внимание на особено проблемните области и внимателно ги обработва.
Използва се различно оборудване в зависимост от използваната процедура. Различава се в технологията на експозиция и дълбочината на проникване на светлинния лъч.
Има два вида лазери: студен и горещ. За лифтинг на лицето може да се използва въглероден диоксид, ербий или диоден лазер.
- Лазерът с въглероден диоксид е най-мощният. Помага да се отървете от всякакви бръчки и белези.
- Ербият ефективно се бори с първите признаци на стареене. Има лек ефект върху повърхността на кожата.
- Дълбокото подмладяване на кожата се извършва с помощта на диоден лазер. Светлинният лъч може да проникне навътре с 5-50 мм.
Аблативното подмладяване се извършва с въглероден диоксиден лазер. Под въздействието на топлината мъртвите клетки постепенно се изпаряват и в крайна сметка остава нова и млада кожа.
Ербиевите и диодните лазери се използват за неабративен фейслифт.Действието на светлинния лъч е насочено към вътрешните слоеве на кожата. В съединителните тъкани се задействат процеси на производство на колаген, допринасящи за стягане и подмладяване на кожата.
След края на процедурата козметикът обработва лицето на пациента с антисептик, след което нанася успокояващ крем или маска.
Преди и след снимки
По-нататък на снимката можете да видите резултата преди и след процедурата.
Рехабилитация
Продължителността на периода на рехабилитация зависи от технологията на процедурата.Колкото по-интензивно е въздействието, толкова по-дълго ще отнеме пълното възстановяване на кожата.
По време на рехабилитация често се наблюдават зачервяване на кожата, подуване и свръхчувствителност. Това са допустими последици от лазерното повдигане и не трябва да са тревожни. След няколко дни симптомите ще изчезнат сами.
След лазерно повдигане кожата се нуждае от нежна грижа. Пациентът трябва стриктно да спазва препоръките на лекаря и да се придържа към следните правила:
- не посещавайте басейна, сауната, банята и плажа в продължение на два до три месеца;
- не забравяйте да използвате слънцезащитен крем, когато излизате навън;
- не използвайте декоративна козметика, докато кожата не бъде напълно възстановена;
- опитвайте се да докосвате лицето си с ръце възможно най-малко;
- изключете масажа на лицето;
- откажете се от лошите навици;
- спазвайте здравословна диета;
- пийте много течности.
С подходяща грижа и спазване на инструкциите на козметика, резултатите от стягане могат да се видят още след седем дни. Кожата ще стане по-стегната и по-здрава, бръчките и белезите ще изчезнат. Овалът на лицето ще придобие равномерна форма и ясни очертания. Промените обикновено не се виждат веднага след процедурата.
Усложнения
Лазерният лифтинг на лицето се счита за безопасен метод за подмладяване. По време на процедурата няма директен контакт на кожата с оборудването, така че рисковете от инфекция с различни заболявания са сведени до минимум. Усложненията могат да възникнат в два случая: недостатъчно ниво на професионализъм на козметолога и неспазване от страна на пациента на правилата за грижи.
Следните нежелани реакции са най-опасни:
- херпес;
- повишена пигментация на кожата;
- бели глави;
- образуване на белег (в случай на откъсване на образуваните корички).